מכתב לח"כ אופיר אקוניס בעניין תמלוגי הגז

106 מילין לאחרית הימים

106 מילין לאחרית הימים

חברות וחברים שבוע טוב ~

מצורף לעיל מכתבו של ידיד יקר של הבלוג, איתמר כהן, הלא הוא האופנן. הנושׂא על הפרק: חלוקת תמלוגי הגז. אנחנו דורשים 80:20. ארבע חמישיות לציבור, אחת למגלים המאושרים. מולנו עומד כרגע ח"כ אופיר אקוניס. לדעתו הדרישה שלנו היא בגדר שׂמאל פונדמנטליסטי. צודק.

תנו רבנן:

We've got a full tank of gas, half a packet of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses

קראו והפיצו הלאה ~

את מי מייצג אופיר אקוניס?

מכתב גלוי ליו"ר ועדת הכלכלה

לכבוד יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ אופיר אקוניס,

בדיון בכנסת על תמלוגי הגז אמרת שתומכי העלאת התמלוגים הם "ארגוני שמאל פונדמנטליטסיים", ושאם יועלו התמלוגים, ישראל תהפוך ל"כלכלה סובייטית שחונקת את המשק", ו"הנפגע העיקרי יהיה האזרח". ציינת גם "איאבק בנושא עד טיפת דמי האחרונה".

אבקש לשאול מספר שאלות:

1. על יוזמי הצעת החוק להעלאת התמלוגים נמנים הח"כים שאמה (ליכוד), אורבך (הבית היהודי), וקנין (ש"ס) ואלדד (האיחוד הלאומי). האם, לטענתך, עמיתך לסיעה, כרמל שאמה, וחבר הכנסת אלדד מהאיחוד הלאומי הם "אנשי שמאל פונדמנטליסטיים"?

2. בארה"ב, בבריטניה, בקנדה ובשאר מדינות המערב, חלקו של הציבור הרחב בהכנסות מהפקת גז גבוה ב-66% בממוצע מזה שבישראל. האם, להערכתו של יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, ארה"ב ובריטניה הן "כלכלות סובייטיות שחונקות את המשק"?

3. התמלוגים בארץ כה נמוכים, עד שחלקה של נובל אנרג'י לבדה, שהיא רק אחת השותפות בקידוחי הגז, בהכנסות, גבוה מזה של אזרחי ישראל. המס שמשלמת נובל אנרג'י בישראל נמוך יותר מזה שהיא משלמת בכל מקום אחר בעולם. האם, לטעמך, "ציונות" פירושה "להיאבק עד טיפת הדם האחרונה" על כך, שמירב הההכנסות מאוצרות הטבע של ישראל יגיעו לכיסו של תאגיד זר, במקום אל אזרחי ישראל?

4. המדינה העלתה לאחרונה את נטל המס השולי על השכירים מהמעמד הבינוני-גבוה ל-58%. רבים משכירים אלה הם עובדי הייטק, שבניגוד לחברות האנרגיה, לא מנצלים אוצרות טבע ששייכים למדינה, אלא להפך – תורמים מכשרונם ומחריצותם לקדמה ולשגשוג במדינה. יתר על כן: בעוד שאין שום חשש, שתאגידי האנרגיה יעזבו לפתע את הקידוחים מיותמים, גם אם המס יעלה והן ירוויחו, נניח, "רק" 40 מיליארד דולר, במקום 50 מיליארד – והרי אלה הסכומים שבהם מדובר – עובדי ההייטק שבהם מדובר דווקא כן עלולים לעזוב את המדינה – ולמרבה הצער, רבים מהם אף עושים זאת.

האם זוהי השיטה שלך לדאוג ל"אזרח" – לאלץ עובדים מהמעמד הבינוני-גבוה, שגם כך נושאים כעת בעיקר נטל המיסוי במדינה, לשאת על גבם מעתה גם הטבות מס בשווי עשרות מיליארדי דולרים לתאגידים זרים?

5. המומחים המקצועיים שתומכים בהעלאת התמלוגים– וביניהם פרופ' ברק מדינה , ד"ר ברנדה שפר ופרופ' אדרעי – לא קיבלו שום תשלום עבור חוות דעתם.

מאידך, כל חוות הדעת שמתנגדות להעלאת התמלוגים נכתבו תמורת תשלום מחברות האנרגיה. בישיבה שאותה ניהלת נכחו 15 לוביסטים בתשלום של תאגידי האנרגיה, המתנגדות להעלאת התמלוגים. את חברת "דלק" מייצג עו"ד רם כספי , המוכר גם כאבי "שיטת השקשוקה".

מכאן עולה התהיה – האם הלוביסטים ופרקליטי ה"שקשוקה" הם ה"אזרח" שלו אתה דואג כל כך?

בכבוד רב,

בקשה מהקוראים

תזכורת: מאבקים שפעלו בדרכים דומות הביאו לשינוי תקנות הרעש של השר ארדן, להגשת כתבי אישום נגד מפעלים מזהמים ועוד. אם מספיק אנשים יכתבו – גם הפעם ייווצר לחץ תקשורתי, שישפיע ויוביל לשינוי.

איך אפשר לעזור?

1. להצטרף התקשורת מאוד אוהבת סיפורים כאלה, ואם רבים יצטרפו במהירות, תהיה לכך השפעה גדולה. הנה הקבוצה את מי מייצג אופיר אקוניס ?

2. לשלוח מייל לח"כ אקוניס, לכתובת:

oakunis @ knesset.gov.il

אפשר לשלוח פשוט קישור לרשימה הזו.

כדי שנוכל לפנות לתקשורת, ולציין ש"נשלחו X מיילים", אנא כתבו גם אותנו למייל – לכתובת

hon.shilton @ gmail.com

3. להפיץ את המסר.

5 תגובות על הפוסט “מכתב לח"כ אופיר אקוניס בעניין תמלוגי הגז

 1. אורי,

  מספיק עם התחינות האלו. מספיק להשפיל את עצמינו. צריך להתחיל דרישות אמיתיות ולהתחיל לאיים בנבוט הרבה יותר גדול: דמוקרטיה ישירה.

  את המכתב צריך לסיים כך: אם אתה לא תעשה כפי שאנחנו, אזרחי ישראל, דורשים ממך, הדרישה הבאה שלנו לא תהיה קשורה לחלוקת רווחים מגז אלא את כח השילטון עצמו. אנחנו נדרוש להחליט החלטות במקומך: באינטרנט. עכשיו תחשוב טוב טוב אם אתה רוצה להביא אותנו או אותך למצב הזה. עכשיו תחזור ליצחק תשובה ותגיד לו את זה. שגם הוא יפחד קצת ותסביר לו למה אתה עומד לשנות את עמדתך.

  נו מורה נייס גייס. מאבק זה מאבק ושילכו להזדיין. אם אנחנו לא ממשיכים במאבק כנגד השילטון אנחנו בוגדים גם בוגדים בכל אלו שבאו לפנינו שהשיגו הישגים כמו חירויות פרט, חופש ביטוי ועוד. הם לא קיבלו את החופשים הללו בגלל שהם היו נחמדים אלא ברוב המיקרים כי הם איימו על השילטון (גם הפגנה היא סוג של איום כי ברור גם לציבור וגם לשילטון שהפגנה גדולה יכולה בקלות להסתיים בהחלפת שילטון – במיוחד אם היא מתקיימת בבירה…). אנחנו צריכים לראות בדור הזה כממשיך המאבקים הגדולים. אם אנחנו לא מתקדמים אנחנו נסוגים ותחינות כאלו הן פטתיות ורק גורמות להם להבין שאין שום דבר נורא בכך שמיליוני בני יודעים שדופקים אותם…

  מרק

 2. מרק, הצרה היא שכרגע הנבוט הזה הוא בקושי מקל של ארטיק, וכמו שאמורים, אם אתה לא יודע להשתמש בחרב, אל תקרב את היד על הניצב.

  אקוניס יודע שאנחנו יודעים שהוא יודע שכולם יודעים שאין כרגע 1000 אנשים שהם בעד דמוקטריה ישירה, ולכן איום כזה לא יפחיד אותו. רק יפגע במי שרוצה ד"י (על ידי יצור תקוות שווא) וגם יפגע במי שרוצה שינוי מדיניות על תמלוגי הגז (זה לא רק העלאת התמלוגים, זה גם מה יעשו בכסף – יחלקו למערכות מושחתות או יבנו קרן השקעות חוץ למניעת "מחלה הולנדית).

  בקיצור – כדאי להשתמש במאבק זה למען ד"י, כדי להראות כמה הכנסת בעייתית (שהרי היו דיונים על העלאת תמלוגים כבר לפני 8 שנים, שטורפדו על ידי לובי חברות האנרגיה), אבל לא לאיים במה שאין לך בכיס.

סגור לתגובות.